YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2020 05:20   Güncelleme : 18-05-2020 05:39

Büyükşehir'den Şeffaf Belediyecilik Örneği: Vatandaş Sordu, Başkan Cevapladı

Zarif Yıldız'ın Haberi / Yediden yetmişe, tüm vatandaşların sorularını canlı yayında ve tek tek cevaplayan Mehmet Sekmen'den, şeffaf belediyeciliğe emsal çalışma.

Büyükşehir'den Şeffaf Belediyecilik Örneği: Vatandaş Sordu, Başkan Cevapladı

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirlerden dolayı halk günlerini Büyükşehir Belediyesi'nde yapamayan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, vatandaşla sosyal medyada buluştu. 

Sosyal Medyada yaptıkları canlı yayınla, online halk günü gerçekleştiren Sekmen, canlı yayında vatandaşların sorunları dinleyerek, sorularını yanıtladı. 

Konuşmasının başında, içerisinde bulunduğumuz Pandemi tedbirleri vesilesiyle  öncelikle islam aleminin ve Erzurumlu vatandaşların, Ramazan-ı şerifi buruk geçirdiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı, bu zorlu süreci bir imtihan vakti olduğunu hatırlatarak, bu süreci hep birlikte, alınan tedbirlere riayet ederek, tedbir alarak ve sabrederek atlatacağımızı belirtti.

Konuşmasının devamında; “Ayrıca belediye olarak fiziki anlamda; gerek şehir merkezimizde, gerek ilçelerde ve gerekse de köylerimizde küçümsenmeyecek yatırımlarımızın olduğunu belirtmek istiyorum. Hakikaten büyük gayretler söz konusu. Mesai arkadaşlarımızla beraber bu şehri daha güzel, daha modern, daha sosyal belediyecilik anlamında ileriye taşımanın da gayreti içerisindeyiz.”dedi.

Şehir merkezinde devam eden projelerden de bahseden Sekmen; “Kevelcilerde kentsel dönüşümümüz devam ediyor. İkinci organizede Tekstilkent projemiz devam ediyor. İlçelerde kültür merkezleri projelerimiz devam ediyor. İkinci etap kültür yolu projesi başladı, devam ediyor. Kale ve kale arkasında da inşallah bayramdan sonra kamulaştırmaya başlayacağız.

Asri mezarlığı genişletilmesi devam ediyor. Daha önce söylemiştim; Yıldızkent tarafında, Hilalkent ve Dadaşkent tarafında da yeni mezarlık yerleri ayarlayarak, hizmete sunacağız. Bunlarla birlikte, demircilerde kentsel dönüşüm projemiz devam ediyor. Yukarı mumcuda kentsel dönüşümümüz devam ediyor. Mermerciler sitemiz neredeyse tamamlandı. Ali Ravi caddesini, palandökene bağlayacağız.”dedi.

Gürcükapı’da kentsel dönüşüme henüz başlayamadıklarını belirten Sekmen; “Buradan arkadaşlarıma tekrar hatırlatıyorum. İnşallah oradaki esnafımızla anlaşmaya varınca, orada da kentsel dönüşüm projemizi başlatmış olacağız.”dedi.

Aziziye Tabyaları, Aşağı Yoncalık mahallesi projesi, Telsizler kentsel dönüşüm projesi, Yakutiye merkezli dönüşüm projeleri,  Aziziye merkezli kentsel dönüşüm programı, Kevelciler projesi, Murat paşa projesi ve Aziziye kentsel dönüşüm projesi, Kentsel dönüşüm noktasında gelen sorular arasındaydı.

Kendisine yöneltilen sorulara tek tek cevap veren Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İlçelerdeki kentsel dönüşüm projelerinin, ilçelere yetkilendirildiği belirterek, diğer merkezi projeler konusunda şu an merkezde 50 yerde çalışma, ilçelerde bir o kadar çalışma olduğunu, bayramdan sonra bu sayının 400’e çıkarılacağını belirterek, sırasıyla çalışmaların başlayacağı ve devam etmekte olan projelerin, kaldıkları yerden yürütüleceği cevabını verdi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen; Erzincankapı olarak bilinen Muratpaşa mahallesindeki kahvehaneler için bir proje olup olmadığının sorulması üzerine, bashi geçen muhit için Büyükşehir Belediyesinin bir peyzaj çalışması olduğunu belirtti.

Yediden yetmişe, tüm vatandaşların sorularını vakti yettiğince ve canlı yayında cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı, bu tavrıyla şeffaf belediyeciliğe de bir emsal oldu.

 

Yayının tamamını izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. İşte o yayın;

Canlı yayını izlemek için tıklayın