GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-06-2020 14:49   Güncelleme : 19-06-2020 14:49

MİT Destekli Operasyonda 7 Kişi Yakalandı

Erzurum'un Karayazı ilçesinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) koordinesinde düzenlenen şafak operasyonunda, örgüte yardım ve yataklık ettiği belirlenen 7 kişi yakalandı.

MİT Destekli Operasyonda 7 Kişi Yakalandı

Valilikten yaptığı açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, MİT Bölge Başkanlığı ile koordineli olarak PKK/KCK silahlı terör örgütü faaliyetlerinin deşifresi ve engellenmesine yönelik uzun süreli istihbari ve teknik çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Bu kapsamda 14 Haziran günü Karayazı ilçe genelinde PKK/KCK silahlı terör örgütüne eleman, erzak, araç temin ederek yardım, yataklık ettiği ve örgütün YPS yapılanması içerisinde aktif oldukları tespit edilen 9 şahsa ait 11 ayrı adreste, Karayazı HDP İlçe Binası dâhil eş zamanlı olarak jandarma komando özel harekât ve bomba imha unsurlarının desteğiyle yapılan operasyonda D.P, N.Y, M.Ç, N.K, H.G, S.Ç. ve M.A. yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyon neticesinde; 1 AK-47 kaleşnikof piyade tüfeği, 3 tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ait mühimmat ile örgütsel doküman ele geçirildi.

Jandarmadaki işlemlerinin ardından gözaltına alınan şüpheli şahıslar Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

Erzurum İl Jandarma Komutanlığınca vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması maksadıyla, ilgili mevzuatın verdiği yetki ve sorumluluklar çerçevesinde emniyet ve asayiş görevlerinin yerine getirilmesine kararlılık ve azimle devam edilmektedir.