GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-06-2020 18:17   Güncelleme : 23-06-2020 18:17

Şehirlerarası Otobüslere Yeni Düzenleme!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, şehirlerarası otobüs taşımacılığı için Covid-19 önlemleri çerçevesinde alınan yeni kararları açıkladı. Otobüslerde sıcak ikram verilmeyecek, ikramlar ambalajlı olacak, yetki belgelerine ücretsiz 6 ay ek süre verilecek.

Şehirlerarası Otobüslere Yeni Düzenleme!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu taşıma yönetmeliğine yönelik yeni kararlar yayınladı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile Covid-19 ile mücadeledeki normalleşme sürecinde, yolculara sıcak ikram yapılmaması, ikram edilen yiyecek ve içeceklerin ‘ambalajlı’ olması şartı getirildi.

''Ücretsiz olarak 6 ay uzattık”

Yapılan değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye olarak Covid-19 ile mücadelede başarılı bir performans gösterildiğini belirterek, “Bakanlık olarak, salgınla mücadele sürecimizde tedbiri elden bırakmıyoruz. Bunun yanında da karayollarımızda taşımacılık hizmeti veren firmalara desteğimizi sürdürüyoruz. Yayınladığımız yönetmelik değişikliği ile karayolunda faaliyet gösteren taşımacıların yetki belgelerini ilk yenilenme sürecinde ücretsiz olarak 6 ay uzattık” dedi.

İkramlar Ambalajlı Olacak. Sıcak içecek yok!

Yönetmelik değişikliği ile otobüslerde yolculara verilen yiyecek ve içeceklerin mutlaka ambalajlı olması ve soğuk olarak ikram edilmesi gerektiğine işaret eden Karaismailoğlu, “Otobüslerdeki ikramların gıda mevzuatına uygun olması, ikram süreçlerinin de Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun yönergelerine tam uyum sağlanması konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Tüm bu tedbirlerimizi yolcularımız ve işletmelerimizin sağlığı için yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, temizlik, maske ve mesafe kuralına tam uyum sağlamak, salgınla mücadele başarımızı artıracaktır.” dedi.

''Türkiye, öncü ülke olmaya devam edecek''

Türkiye’nin salgın döneminde verdiği mücadele sonrasında da öncü olacağını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Küresel salgına karşı verilen milli mücadelede tüm dünyada başarılı süreç yönetimi ile adından söz ettiren Türkiye, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde izleyeceği yol haritası ile öncü ve gıpta ile takip edilen ülke olmaya devam edecek.” İfadelerini kullandı.