GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-06-2020 19:37   Güncelleme : 28-06-2020 19:37

YKS Maratonunda Tüm Sınavlar Tamamlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) üçüncü ve son oturumu Yabancı Dil Testi (YDT) de sona erdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, öğrenciler için seferber olan görevlilere teşekkür etti.

YKS Maratonunda Tüm Sınavlar Tamamlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) üçüncü ve son oturumu Yabancı Dil Testi (YDT) sona erdi. Üniversite adayları; YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) cumartesi, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorularını bu gün yanıtladı.

Son oturum olan, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılan YDT’de toplam 80 soru yer aldı. Sadece yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu olan 2020-YKS adaylarına 12. sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmadı.

Nüfus cüzdanını kaybeden, olmayan veya nüfus cüzdanında vatandaşlık numarası, fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri hafta sonu açık bulunduruldu

Sınavda COVİD-19 önlemleri

Sınavdan önce ülke genelinde bina ve okulların detaylı temizliği yapıldı ve dezenfekte edildi.

KS'nin her oturumunda COVİD-19 önlemleri kapsamında sınav adaylarına binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirdi. Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra adaylardan talep edenlere sınav süresince maskelerini çıkarma imkanı tanındı. Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta sosyal mesafenin korunması için görevliler tarafından yönlendirildi.

Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtıldı. Ayrıca isteyen görevliler, maske ve siperlikleriyle sınava geldi.

Kovid-19 durumu olan adaylar, tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı salonlarda sınava alındı.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı.

ÖSYM takvimine göre YKS sonuçları 28 Temmuz 2020'de açıklanacak.

Bakan Soylu’dan öğrenciler için seferber olan görevlilere teşekkür

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Sınav heyecanı bir başka olur bilirim. Türkiye'nin dört bir yanında, sınava girecekleri okul önünde kimliğini kaybeden evlatlarımıza, üstün gayretleriyle geçici kimlik belgesi çıkarılmasını sağlayan tüm polislerimiz, kaymakamlık ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü personelimize teşekkür ediyorum" açıklamasında bulundu.

Ayrıca paylaşımda yer alan videoda polislerin, YKS öncesi kimliğini kaybeden bir öğrenciyi yeni kimlik çıkarmak üzere nüfus müdürlüklerine motosikletle ve ekip araçlarıyla götürdükleri, ardından sınava gireceği okula geri getirdikleri görüntüler yer aldı.