DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-06-2020 20:31   Güncelleme : 29-06-2020 20:31

Çin Geliştirdiği Covid-19 Aşısını İlk Ordu Üzerinde Kullanacak

200’ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 10 milyonu geçerken; Çin Halk Cumhuriyeti’nden aşı ile ilgili umutlandıran bir haber geldi. CanSino tarafından geliştirilen potansiyel bir koronavirüs aşısının orduda kullanımı onaylandı.

Çin Geliştirdiği Covid-19 Aşısını İlk Ordu Üzerinde Kullanacak

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının geliştirilmesi için ülkeler kıyasıya bir rekabet içindeyken; pandeminin ortaya çıktığı Çin, geliştirdiği aşı ile bir adım öne geçti.

Bir yıl boyunca orduda kullanılacak

CanSino Biologics ve Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından ortaklaşa geliştirilen potansiyel bir Covid-19 aşısı, askeriyede kullanılmak için hükümetten onay aldı. CanSino Biologics tarafından yapılan açıklamada, aşının klinik deneylerle güvenli ve etkili olduğunun kanıtlanmasının ardından 25 Haziran’da Çin Merkez Askeri Komisyonu Covid-19 aşısını bir yıl boyunca orduda kullanmak için onayladığını belirtti.

'Ad5-nCoV' adı verilen alternatif Covid-19 aşısı Çinli bilim insanları tarafından geliştirilen sekiz aşı adayından yalnızca biri. Aşı, aynı zamanda Kanada hükümetinden insan testlerinde kullanılmak için de onay aldı.

Küresel olarak 135 aşı geliştiriliyor

CanSino yaptığı açıklamada, "Ad5-nCoV şu anda sadece askeri kullanımla sınırlı ve kullanımı Lojistik Destek Departmanının onayı olmadan genişletilemez" dedi.

Diğer taraftan; 'Ad5-nCov'un birinci ve ikinci aşama klinik deneyleri, dünya çapında yarım milyon insanı öldüren koronavirüsün neden olduğu hastalıkları önleme potansiyeline sahip olduğunu ancak ticari başarısının garanti edilemeyeceğini gösterdi. Ayrıca yeni tip koronavirüsün neden olduğu hastalığa karşı ticari kullanım için henüz bir aşı onaylanmadı ancak Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) açıklamasına göre küresel olarak 135 aşı geliştiriliyor, bu aşılardan bir düzine kadarı insan deneyleri aşamasında bulunuyor.

Çin yarışı bir adım önde götürüyor

Çinli ilaç şirketi CanSino tarafından geliştirilen potansiyel koronavirüs (Covid-19) aşısının insan testleri geçen ayın sonunda tamamlandı. 108 gönüllünün katıldığı testlerde hafif yan etkiler rapor edilirken; aşılanan herkesin koronavirüse karşı çeşitli düzeylerde antikor geliştirdiği belirtildi.

Böylelikle Çin, ABD'li ve Avrupalı rakiplerini geride bırakarak potansiyel bir koronavirüs aşısının klinik testlerini tamamlayan ilk ülke oldu.