SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-06-2020 22:36   Güncelleme : 29-06-2020 22:36

DSÖ’den Korkutan Açıklama!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkelerde milli birliğin sağlanamaması, küresel dayanışmada eksiklik ve bölünmüşlüğün yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasına yardımcı olduğunu vurgulayarak, "(Salgında) En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz" uyarısında bulundu.

DSÖ’den Korkutan Açıklama!

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyadaki yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının 10 milyonu, virüsten ölenlerin sayısının da yarım milyonu aştığını belirtti.

Çin'de 6 ay önce patlak veren salgının ardından dünya genelinde 'cesaret verici bir direniş, icat kabiliyeti (buluşçuluk), dayanışma ve nezakete' tanıklık ettiklerini belirten Ghebreyesus, "Ama aynı zamanda damgalanma, yanlış bilgilendirme ve pandeminin siyasallaşması ile ilgili belirtiler de gördük" diye konuştu.

Ghebreyesus, DSÖ'nün ülkelere 'bilim, dayanışma ve çözümlerle' hizmet etmek için DSÖ olarak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerini belirterek, "Önümüzdeki aylarda tüm ülkelerin karşılaşacağı kritik soru bu virüsle nasıl yaşayacağımızdır. Bu, yeni normal" ifadelerini kullandı.

"Tehlikeli virüse karşı birlikte savaşalım"

Ghebreyesus, gelen bir soru üzerine, isim vermeden bazı ülkelerde Covid-19 salgını konusunda ülkelerin 'birlik ve beraberlik'e sahip olmadığı eleştirisinde bulundu. Küresel dayanışmanın da tam olarak sağlanamadığını aktaran Ghebreyesus, dünyadaki bölünmüşlüğün salgınının yayılmasına yardımcı olduğunun altını çizdi.

Ghebreyesus, "(Salgında) En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz. Bu yüzden eylemlerimizi bir araya getirmeli ve bu tehlikeli virüse karşı birlikte savaşmalıyız" uyarısında bulundu.

"Virüs sona ermeye yakın bile değil"

Dünya’da ki birçok ülkenin, salgının yayılmasının engellenmesi ve hayat kurtarma adına eşi benzeri görülmemiş önlemler aldığının altını çizen Ghebreyesus, şöyle konuştu:

"Bu önlemler virüsün yayılmasını yavaşlatmada başarılı oldu. Fakat tamamen durdurmadı. Bazı ülkeler ekonomilerini ve toplumlarını yeniden açmaya başladıkları için vakaların yeniden ortaya çıkmasıyla karşı karşıya kalıyor. Pek çok insan olaya hassas bakıyor. Virüsün hala yayılacağı çok alan var. Hepimiz bunun bitmesini istiyoruz. Hepimiz hayatımıza kaldığı yerden devam etmek istiyoruz. Ama zor gerçek şu ki bu salgın sona ermeye yakın bile değil."

"Birçok ülke bazı ilerlemeler kaydetmiş olsa da küresel olarak pandemi aslında hızlanıyor" diyerek konuşmasına devam eden Ghebreyesus, dünyanın salgınla birlikte çok şey kaybettiğini ama umudun kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.