SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-07-2020 17:32   Güncelleme : 05-07-2020 17:32

DSÖ Hidroksiklorokin Denemelerini Yeniden Sonlandırdı

Dünya Sağlık Örgütü, hidroksiklorokin ile birlikte AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin denemelerini sonlandırma kararı aldı.

DSÖ Hidroksiklorokin Denemelerini Yeniden Sonlandırdı

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan yazılı açıklamada, "DSÖ, bugün Dayanışma Denemesi'nin Uluslararası Yönlendirme Komitesi'nin hidroksiklorokin ve lopinavir/ritonavir ilaçlarının denemelerine son verilmesi tavsiyesini kabul etti." ifadeleri kullanıldı.

DSÖ yaptığı yazılı açıklamada, hastaneye kaldırılan Kovid-19 hastalarına yönelik etkili bir tedavi bulunması amacıyla mart ayında DSÖ'nün "Dayanışma Denemesi" programını başlattığını hatırlattı.

"Ölüm oranlarını azaltmada etkisiz''

Hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşimi ilaçların geçici deneme sonuçlarının standart tedaviyle karşılaştırıldığında, koronavirüs kaynaklı ölüm oranlarını ‘çok az azalttığı’ belirtilen açıklamada, Dayanışma Denemesi'nde görevli olan araştırmacıların bu ilaçların kullanımını ‘derhal’ durduracağı bildirildi.

DSÖ aynı zamanda, dünya genelinde son 24 saatte 212 bin 326 Covid-19 vakası bildirildiğini ve bunun yeni bir rekor olarak kayıtlara geçtiğini belirtti. Dünya genelinde en çok vaka bildirilen ülke ise 53 bin 213 vakayla ABD oldu.

Daha önce de askıya alınmıştı

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Dayanışma Denemesi kapsamında şimdiye kadar 39 ülkeden 5 bin 500 hastanın kabul edildiğini, örgütün klinik deneme ve elde edilen geçici sonuçları 2 hafta içinde açıklanmasının beklendiğini belirtmişti.

Ghebreyesus, 25 Mayıs'ta, Covid-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan "hidroksiklorokin" isimli ilacın denemelerinin ‘güvenlik endişeleri’ nedeniyle geçici olarak askıya alındığını açıklamıştı.

Ghebreyesus, 3 Haziran'da ise Covid-19 tedavisinde kullanılan sıtma ilacının denemelerinin yeniden başlayacağını bildirmişti.