GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-07-2020 14:50   Güncelleme : 12-07-2020 14:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasıyla ilgili gelen eleştirilere cevap verdi: "Ayasofya'nın statüsüyle ilgili nihai karar merci başkaları değil Türk Milleti'dir. Bu, bizim iç meselemizdir. Diğer ülkelere de ancak alınan karara saygı göstermek düşer."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılmasıyla ilgili dünya çapında gelen eleştirilere sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Ayasofya'nın statüsüyle ilgili nihai karar mercii başkaları değil Türk Milleti'dir. Bu, bizim iç meselemizdir. Diğer ülkelere de ancak alınan karara saygı göstermek düşer" dedi. "Açık ve net söylüyorum; biz tarih boyunca farklı medeniyetlere beşiklik etmiş Akdeniz'de gerilim istemiyoruz" diyerek konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bilakis burada var olduğu düşünülen hidrokarbon kaynaklarının tüm bölge için bir fırsat teşkil ettiğine inanıyoruz. İş birliğini ve adil bir paylaşımı esas alan her türlü teklife kapımız açıktır. Bu prensipler temelinde herkesle çalışmaya hazırız." diye konuştu.

“Bu bizim iç meselemizdir”

Erdoğan, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılmasıyla ilgili şöyle konuştu:

“Burası, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethettiğinde ilk cuma namazını kıldığı ve fethin sembolü olarak camiye dönüştürdüğü bir mekândır. Bu yüzden toplum hafızamızdaki yeri vazgeçilmezdir. 1934’te Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesi, milletimizin içini acıtan bir karardı.

Ayasofya’nın tekrar asli hüviyetine kavuşturulması gerekiyordu. Danıştay, yapılan başvuru sonucu nihai kararı verdi. Danıştay’ın kararını hukuk devleti adına, maşeri vicdanı rahatlatma adına müspet bir adım olarak görüyoruz. Dava sürecinde içerden ve yurtdışından çıkan çatlak seslerin ise hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur.

Ayasofya’nın statüsüyle ilgili nihai karar mercii başkaları değil Türk Milleti’dir. Bu, bizim iç meselemizdir. Diğer ülkelere de ancak alınan karara saygı göstermek düşer.”