DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Selçuk Yıldız
Selçuk Yıldız
Giriş Tarihi : 18-06-2020 13:26

CEZA MUHAKEMESİNDE YENİ DÖNEM ‘’SERİ MUHAKEME USULÜ’’

Adalet sistemlerinde tüm dünyanın haklı beklentisidir aslında adaletin hızlı bir şekilde tecelli etmesi.

Haklının hakkına hızla kavuşması, haksızlığa uğrayanın vicdanının soğuması..

Geciken adalet adalet değildir zira. Hukuk sistemimiz Kamu hukuku ve Özel hukuk olarak ayrılmakta olup, toplum düzenini bozan, suç olarak isimlendirilen düzeni bozucu insan davranışlarına uygulanacak hukuk kuralarını içeren ceza hukuku kuralları, kamu hukuku içerisinde yer almaktadır. İşte bu davranışların işlendiğinin yetkili mercii ya da merciilerce öğrenmesiyle başlayıp , hükmün kesinleşmesiyle sona eren süreç ceza yargılaması sürecidir. Bu süreçte Cumhuriyet savcısı öncelikle  önemli bir yer teşkil etmektedir.

Çünkü kamu davasının açılmasına yer olup olmadığına karar vermek üzere doğrudan doğruya veya emrindeki adli kolluk aracılığıyla gerekli araştırmaya başlamakta, maddî gerçeğe ulaşılmak ve adil bir yargılamanın yapılabilmesini sağlamak için, şüphelinin lehine ve aleyhine olan bütün delilleri toplamaktadır. Cumhuriyet Savcısı Soruşturma evresinin sonunda kamu davasının açılması için yeterli şüphe oluşturacak delil elde edememesi veya kovuşturma engeliyle karşılaşması halinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar (KYOK)vermektedir. Fakat suçun işlendiği hususunda yeterli şüphe elde etmişse fail hakkında bir iddianame düzenleyerek kamu davasını açmaktadır.

İşte her geçen gün artan iş yükü, adliyelerin yoğunluğu, adalatin daha erken tecelli edebilmesi için 17.10.2019 tarihli ve 7188 sayılı Kanunun (RG, 24.10.2019/30928) 23. maddesiyle Ceza Muhakemesi Hukukumuza 250. Maddesiyle “Seri Muhakeme Usulü’’ eklenmiştir. Peki neddir bu seri muhakeme? Özü itibariyle Kanunda açıkça düzenlenen suçlarla sınırlı olarak yine kanunla belirtilen koşullarda uygulanabilecek istisnai bir muhakeme yöntemi olarak tanımlayabiliriz.

Seri muhakeme usulünün getirilmesinin altında yatan bir çok neden olsa da alternatif çözümler daire başkanlığına göre, ispatı kolay olan, önem derecesi düşük değerlendirilen suçlara ilişkin uyuşmazlıkların hızlı, doğru ve etkili bir şekilde çözülerek bozulan toplamsal barışın tekrar tesisi, İşlenen suçlara kısa sürede orantılı ve etkili karşılık verilmesi, Belirli bir önem derecesinin altındaki sınırlı suçlarda muhakeme sürecinin formalitelerden arındırılması, basitleştirilmesi ve kısaltılması, Kazanılan mali kaynak, emek ve zamanın ise, daha ağır nitelikteki suçların soruşturulması ve kovuşturmasına ayrılarak adil bir yargılamanın sağlanmasıdır.

Ancak unutmamak gerekir ki bu yöntemde de temel hak ve özgürlükler korunmakta, temel hak ve özgürlüklerin korunmasından vazgeçilmemektedir.

Seri muhakeme usulünün uygulanabilmesi için suçun işlendiği konusunda yeterli suç şüphesinin bulunması gerekir, ve seri muhakeme usulünün uygulanabileceği suçlardan olması gerekir. Hakkı olmayan yere tecavüz, Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, Trafik güvenliğini tehlikeye sokma, Gürültüye neden olma, Parada sahtecilik, Mühür bozma, Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama, Başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması Türk Ceza Kanununda yer alan seri muhakeme usulünün uygulanacağı suçlardandır. Peki süreç nasıl işliyor, diye soracak olursanız. Şüpheli öncelikle savcılığa davet ediliyor, burada hakları hakkında bilgi verilerek seri muhakeme usulünün ne olduğu anlatılıyor. Ve savcı şüpheliye bir teklifte bulunuyor. Cumhuriyet savcısı teklifte bulunurken işlenen suç için alt ve üst sınırları göz önünde bulunurur. 

Bu cezayı ½  oranında indirir. Cumhuriyet savcısı temel cezayı belirlenirken fiile bağlı artırım ve indirim nedenleri dikkate almaz.  Yine Cumhuriyet savcısı bu cezaya ilişkin olarak, koşulların bulunması hâlinde Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması(HAGB) kararı verilebileceği gibi, verilecek ceza eğer hapis cezası ise bu seçenek yaptırımlara çevrilebilmekte ya da ertelenebilmektedir.

Teklif sonrasında  eğer talebi varsa ve süreci değerlendirmek istiyorsa şüpheliye teklifi değerlendirmesi için 1 ayı aşmamak üzere makul bir süre verilir.

Teklifi müdafii/ avukat huzurunda şüphelinin özgür iradeyle kabulü halinde uygulanabilecektir. Şüphelinin teklifi kabul esnasında bir müdafii yoksa istem üzerine veya re’sen barodan bir müdafi görevlendirmesi istenir. Akıllara gelen soru şu ki şüpheli bu teklifi kabul etmek zorunda mıdır? Hayır şüpheli bu teklifi kabul etmek zorunda değildir, eğer kabul etmezse soruşturma genel hükümlere göre devam eder. Teklifin kabul edilmesiyle Cumhuriyet Savcısı tarafından bir talepname düzenlenerek görevli mahkemeye gönderilir. Talepnamenin verilmesiyle birlikte mahkeme aynı gün talepnameyi inceleyerek karara bağlar.

Görüleceği üzere, aylarca belki yıllarca sürecek yargılama günler içerisinde hatta aynı gün  sonuçlanmakta ve yargının yükü azımsanmayacak kadar azalmaktadır. Böylece yargı sisteminde incelenmesi hassasiyet gerektiren suç ve cezalar daha hassas bir şekilde incelenebilecektir. Sistemin başarılı olarak yürüyeceğine inanalardanım, hep birlikte göreceğiz..

 

Av. Selçuk YILDIZ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3063
 • 2Trabzonspor2958
 • 3Sivasspor2953
 • 4Galatasaray2952
 • 5Beşiktaş2950
 • 6Fenerbahçe3049
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa2935
 • 12Gençlerbirliği3032
 • 13Denizlispor3032
 • 14Yeni Malatyaspor3029
 • 15Çaykur Rizespor2929
 • 16Kayserispor2928
 • 17Konyaspor2927
 • 18MKE Ankaragücü3025
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA