Erzurum Haber, Güncel Erzurum Haberler,  guncel25.com
HV
24 MAYIS Salı 09:08
Advert

Yabancı Para Cinsinden Borçlandım, Şimdi Ne Yapacağım?

Selçuk Yıldız
Selçuk Yıldız
Giriş Tarihi : 06-12-2021 17:18

Bu günlerde  her türlü mecrada aldığım soru bu: ‘’Avukat bey, kur farkı borcumuzu katladı bizim için yapacak bir şey yok mu?’’

Evet malefeski Türk Lirasının yaşamış olduğu bu durum en fazla da döviz ile iş yapan, borçlanan kişileri etkilemiş durumda.  

Biz hukukçular bu durumun karşılığı  olarak ‘’Öngörülemeyen Durum’’ifadesini kullanırız. Nitekim toplumun büyük bir kısmı dövizdeki dalgalanmaları tahmin etse de bu kadar yükseleceği  hiç birimizin beklentisi değildi.

İşin aslı bekletisi olan da ticari faaliyetlerini kaldığı yerden devam etmek durumunda..

Her türlü güçlüğe ragmen hemde..Türk Borçlar Kanunumuz bu gibi öngörülemeyen durumlar için ilaç niyetine bir çözüm getirmiş.

Kanunumuzun 138. Maddesinde yaşanan durumlardan dolayı borçlarını yerine getiremeyen, getirmekte güçlük çekenler için yargıya başvurarak oluşan yeni duruma göre bir ‘’Uyarlama Davası’’açması gerektiğini belirtmektedir.

Sonuçta öngörülemeyen bu yeni durum borçların yerine getirmesini beklenenden öte güçleştirmektedir. Bu tarz döviz borcu olanlar yargı yoluna başvurma hakkını kullanarak duruma mahkemenin müdahalesini talep etmesi gerekmektedir.

Uyarlama Davasında uyarlama talep eden kişi uyarlama mümkün değil ise, sözleşmeden dönme hakkına da sahiptir.

Peki borçlarını ödeyen kişi yine de dava hakkını kullanabilir mi diye soracak olduğumuzda kişi eğer borcunu yerine getiriken dava açma hakkını saklı tutmuş ise, borcu ödemiş olsa dahi bu uyarlama hakkından yararlanabilecektir.

YORUMLAR